Toyota Supra Fanları Vegas’ta Toplandı

Toyota’nın spor otomobiller arasında bir efsane haline dönüşen Supra modeli, otomobil tutkunları için de ilk neslinden bu yana özel konumunu korumaya devam ediyor.

Toyota’nın ikonik spor otomobili, tüm dünyadan otomobil meraklılarını aynı heyecan ve tutku ile bir araya getirmeyi başarıyor. Her yıl olduğu gibi bu yıl da en etkileyici organizasyonlardan biri Las Vegas’ta SIV (Supras in Vegas) tarafından gerçekleştirildi. Organizasyon 2011’de sadece 20 araç ile başlarken her geçen sene büyüyerek kısa zamanda ortalama 200 eşsiz Supra ile yapılan büyük bir eğlenceye dönüştü.

Toyota Supra modelleriyle gerçekleştirilen 3 günlük organizasyona, Amerika’nın yanısıra Kanada, Almanya ve Japonya’dan birçok otomobil tutkunu katılıyor. Bu yıl, yeni Supra’ların yanısıra artık birer modern klasik haline gelen önceki jenerasyon Supra modelleri de yer aldı. Yapılan organizasyonda belirlenen rotalar tamamlandıktan sonra en iyi motor, en yüksek beygir gücü, her jenerasyonun en iyi otomobilleri, en fazla kilometre yapmış Supra gibi kategorilerde ödüller verildi.

Yeni Toyota Supra’nın tasarımı önden arkaya aerodinamik dengeyi optimize ederken 50:50 ağırlık dengesi sunuyor. 2000GT’den ilham alan uzun kaput, kompakt gövde, çift bombeli tavanın yanı sıra önceki jenerasyon Supra’nın ön ve arka tasarımından izler taşıyor. Altı objektifli LED farlar hem gündüz çalışan lambaları hem de sinyal fonksiyonlarını entegre ederek yeni Supra için farklı bir aydınlatma sunuyor.

Toyota GR Supra’nın kabini geleneksel GT düzenini, ultra modern fonksiyonlarla buluşturuyor. Toyota tasarımcıları, orta konsolu tasarlamada yeni bir yaklaşım izleyerek sürücüyü sıkıca saran asimetrik bir şekil vermişler. Orta konsol, spor sürüşü için kontrolleri sıkıca gruplandırıyor. Klima kontrol paneli, ortadaki göstergeden dışarı çıkarak gözleri yoldan ayırmadan çalışmayı kolaylaştırıyor. Performans sürüş meraklıları için Yeni Toyota Supra, yanal torku kontrol etmek için elektrikli bir motor ve çok plakalı kavramalar kullanan aktif bir diferansiyele sahip olacak. Aktif diferansiyel,% 0-100 arasında kademesiz değişken kilitlemeli, arka tekerlekler arasındaki tork dağılımını hassas bir şekilde kontrol edecek.

Ayrıntılı ve güncel bilgileri Toyota Yetkili Satıcılarından alabilirsiniz.