Fiat, tüm bayilerini dijitale taşıdı

Fiat, tüm bayilerinde görüntülü görüşme hizmetini devreye alarak müşterilerine online görüşme hizmeti vermeye başladı.

Bu kapsamda, müşteriler fiat.com.tr, bayi web siteleri veya sosyal medya aracılığıyla dilediği bayinin temsilcisine saniyeler içerisinde bağlanabilecek. Showroom’larda yer alan modellerin online ortamda canlı olarak incelenebileceği sistemde, modellerle ilgili tüm detaylar anında öğrenilebilecek.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Marka Direktörü Altan Aytaç, Fiat’ın akıllı teknolojileri herkes için ulaşılır kılma anlayışına dikkati çekerek, daha önce 35 Fiat bayisinde görüntülü görüşme hizmeti verilmekteyken şimdi tüm Türkiye’deki Fiat bayilerinin canlı ve görüntülü görüşme hizmeti vermeye başladığını bildirdi.

Altan Aytaç, şunları kaydetti: “Fiat markası olarak, konfora, tasarıma, teknolojiye herkes ulaşabilsin diye çalışıyoruz. Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını sebebiyle, showroom trafiğinin doğal olarak yavaşladığı, insanların evlerinden veya iş yerlerinden zorunlu olmadıkça çıkmadığı bugünlerde, ulaşılabilir olmak adına altyapı çalışmalarımızı hızlandırdık. Görüntülü görüşme uygulamamızı Türkiye genelindeki tüm bayilerimizde devreye aldık ve Fiat showroom’larını müşterilerimizin evine getirdik. Uygulamayla, müşterilerimize olduğu kadar bayilerimize de önemli ölçüde destek olmayı hedefliyoruz. Bireysel ve kurumsal olarak üzerimize düşen önemli sorumlulukları yerine getirerek yaşadığımız bu zorlu süreci hep birlikte en kısa zamanda atlatacağımıza inanıyoruz.”

Fiat bayilerinde satış ve servis hizmetlerinin büyük bir titizlik ve özenle gerçekleştirildiği, dezenfekte işlemleriyle randevulu olarak sürdürüldüğü belirtiliyor.

Fiat Showroom’larında alınan tedbirler:

  • Karşılıklı iletişimde en az 1,5 metrelik sosyal mesafe korunuyor.
  • Showroom girişlerinde resepsiyon bölümünde dezenfektan otomatı bulunduruluyor. 
  • Showroom araçları, düzenli aralıklarla dezenfektanlarla temizleniyor.
  • 2. elde takasa alınan araçlar dezenfekte ediliyor.
  • Telefon ve dijital kanallar üzerinden bilgi talebinin arttığı bu dönemde karşılıklı iletişim taleplerine, görüntülü görüşme ile geri dönüş sağlanıyor.

Fiat Yetkili Servis’lerinde alınan tedbirler:

  • Araçlar kabul ve teslim aşamalarında, dezenfekte işleminden geçirilerek teslim alınıyor, aynı titizlik ve özenle teslim ediliyor.
  • Araçlar dezenfeksiyon sonrası maskeleme kılıfları kullanarak atölyeye alınıyor.
  • Karşılıklı iletişimde en az 1,5 metrelik sosyal mesafeyi korunuyor.
  • Acil servis araçları her kullanımdan sonra düzenli olarak dezenfekte ediliyor.

Ayrıntılı ve güncel bilgiler için FIAT Yetkili Satıcıları ve Servisleri ile iletişime geçebilirsiniz.