Arabanız İçin Temizlik Önerileri

Bugünlerde hijyen hepimizin gündeminde en üst sıralarda. BMW Grup Satış ve Ürün Eğitmeni İsmail Terzi’nin, kaleme aldığı yeni yazısında otomobil temizliği konusunda anlattıklarına kulak veriyoruz.

Evlerimizin ofislere dönüştüğü bugünlerde hijyen konusu gündemimizin en önemli maddelerinden biri oldu. Son dönemde özellikle sosyal medyada artan farkındalıkla birlikte evde kalmanın öneminden, ellerimizi nasıl yıkamamız gerektiğine kadar birçok faydalı dijital içeriği tüketiyoruz. Konuyla ilgili bilincimiz o denli arttı ki dezenfektan kullanımına bağlı olarak nem dengesi altüst olmuş ellerimizin kapı kollarına uzanırken titrediğini görüyorum.

Ne var ki hijyenle alakalı farkındalığımız artarken, otomobilin bir şekilde gözden kaçtığını gözlemliyorum. Oysa en çok dokunduğumuz özel eşyalarımızdan birisi olan otomobil pek de temiz sayılmaz. Kısa bir sürüşte bile ne kadar çok yüzeye temas ettiğimizi bir hatırlayalım: Kapı kolları, direksiyon, start butonu, vites kumandası, klima paneli, multimedya kontrolleri, dokunmatik ekran… Örnekleri çoğaltmak mümkün.

Dezenfektanlı ellerimizden düşmeyen akıllı telefonlarımızın ekranlarında bir santimetrekarelik alanda ölçülen bakteri miktarı ortalama 100 CFU (colony-forming units). Aynı değer ortak kullanılan tuvaletlerde 172 CFU iken otomobil direksiyonlarında ise 629 CFU. Ürkütücü veriler içinde 313 CFU’luk asansör tuşları ve 506 CFU’luk otomobil bardak tutucuları dikkat çekiyor. Hatta otomobilde yaşam süren bazı bakteri formlarının zehirlenmeye ve cilt hastalıklarına neden olabilecek kadar güçlü olduğu öne sürülüyor. Dolayısıyla otomobillerimizin, bir virüs türü olan COVID-19 için de oldukça elverişli bir yaşam alanı olduğunu söyleyebiliriz.

Bu noktada bazılarınızın %70 oranında alkol içeren el dezenfektanıyla otomobil temizliğine kalkışmasından korkuyorum. Lütfen yapmayın; çünkü bu durumda deri ve plastik yüzeylerde kalıcı hasar bırakabilirsiniz. Otomobil temizlik ürünleri üretiminde uzmanlaşmış global markaların yine bu amaçla üretilmiş dezenfektanları kabindeki bakterilerin %99’unu öldürmek için yeterli olacaktır. Bir çift eldiven ile bir mikrofiber bez ise ihtiyaç listenizin diğer kalemleri. Şahsi tercihimi soracak olursanız kokusunu çok beğendiğim, BMW’nin ürettiği ve yetkili servislerinde satışa sunduğu iç mekan temizleyiciyi kullandığımı paylaşayım. Hatta aynı ürünü kumaş kanepelerin temizliği için suyla seyrelterek de kullanabilirsiniz.

Peki otomobilimizi kendi kendimize nasıl temizleyeceğiz? Konu kabinin bakterilerden arındırılması olduğunda söylenebilecek en önemli şey yüzeylerin üzerinden birkaç kez geçmek gerektiği. Temizlik ürününü ılık suyla nemlendirilmiş beze spreyledikten sonra sürüş sırasında kullandığınız her noktanın üzerinden birkaç kez geçmeniz yeterli olacaktır. Bunun için daha fazla zaman ayırmak isterseniz işlemi kabinin tüm yüzeylerine uygulayabilirsiniz.

Kaynak: BMW Joy Blog